Egyptologian opiskelu Helsingin yliopistossa

ENSI SYKSYNÄ HELSINGIN YLIOPISTOSSA EGYPTOLOGIA OSA MUINAISEN LÄHI-IDÄN TUTKIMUKSEN OPINTOSUUNTAA

Elokuusta 2020 alkaen Helsingin yliopistossa voi voi opiskella päätoimisesti (tai osana muuta tutkintoa) muinaisen Lähi-idän tutkimusta. Muinaisen Lähi-idän tutkimus tutkii muinaisen Lähi-idän historiaa, kieliä ja kulttuureja (noin 3000 eaa. – 100 jaa.) Helsingin yliopisto on Suomen ainoa korkeakoulu, jossa voi opiskella muinaisen Lähi-idän kieliä ja kulttuureja. Opinnot sijoittuvat humanistisen tiedekunnan kielten kandi- ja maisteriohjelmiin. Opintosuunta kouluttaa erikoistuneita asiantuntijoita, jotka osaavat analysoida ja tulkita alkukielillä kirjoitettuja lähteitä, esimerkiksi mesopotamialaisella nuolenpääkirjoituksella kirjoitettuja akkadin- ja sumerinkielisiä tekstejä. Muinaisen Lähi-idän opinnot koostuvatkin sekä kieli-, kulttuuri- että menetelmäopinnoista. Akkadin ja sumerin lisäksi muinaisen Lähi-idän tutkimuksen opinnoissa voi opiskella myös muita muinaisen Lähi-idän kieliä, kuten esimerkiksi muinaista egyptiä (kuten hieroglyfitekstejä), arameaa, hepreaa, ugaritia, syyriaa, koptia, tai heettiä. Kieliopintojen lisäksi joka lukukaudella on tarjolla muinaisen Lähi-idän historiaan ja kulttuureihin liittyviä kursseja, mahdollisuuksien mukaan myös egyptologian alalta.

Muinaisen Lähi-idän tutkimuksesta ja opinnoista Helsingin yliopistossa antaa lisätietoa Muinaisen Lähi-idän imperiumit -huippuyksikön johtaja, apulaisprofessori Saana Svärd, joka on myös Suomen Egyptologisen Seuran hallituksen jäsen: saana.svard (at) helsinki.fi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.