Seuran hallitus 2019 ja kaksi kunniajäsentä

Suomen Egyptologisen Seuran vuosikokous ja vuosijuhla pidettiin 23.3.2019 Ravintola Perhossa. Seuran puheenjohtajana jatkaa Erja Salmenkivi, sihteeriksi valittiin Mia Rikala. Seuran hallituksessa jatkavat Patricia Berg, Heidi Jauhiainen, Mia Meri, Hanna Sola, Saana Svärd, Saara Uvanto ja uutena hallituksen jäsenenä Sami Uljas. Lisäksi vuosikokouksessa nimitettiin kaksi uutta kunniajäsentä: prof. em. Jaakko Frösén ja dos. FT Raija Mattila. Seuran 50-vuotisvuosijuhlaan osallistui arvovieraana myös Egyptin suurlähettiläs H.E. Sherif Refaat.

2 thoughts on “Seuran hallitus 2019 ja kaksi kunniajäsentä”

 1. Hei,
  osaisiko joku seuran jäsen vastata tähän?

  Olen viimeistelemässä Ursan kirjasarjaan Tiedettä kaikille kirjaa
  kemiasta. Hudsonin Suurimman tieteen mukaan kemian nimen alkuperä
  menee jotenkin näin:

  Muinaisen Egyptin hieroglyfeissä esiintyy sana khemeia
  kuolleiden hautauksen yhteydessä. Plinius on esittänyt, että
  alkuaan sana tulee Egyptiin viitanneesta sanasta khem eli musta.
  Musta taas on voinut viitata Niilin rantojen hedelmälliseen mustaan
  maahan. Sitten arabit lisäsivät sanan eteen artikkelin al,
  jolloin syntyi alkemia.

  Onkohan tämä etymologia totta vai ihan puuta heinää?
  Jos se on totta, löytyisikö hieroglyfiä, jossa tuo khemeia esiintyy?

  Tiedosta kiitollisena,
  Hannu Karttunen
  Turun yliopiston tähtitieteen dosentti

  1. Hei,
   kiitos viestistäsi. Puheenjohtajamme Erja Salmenkivi vastaa sinulle tarkemmin lähiaikoina. Tietääkseni sana ”kemia” tulee kreikan kielen sanasta ”khēmia”. Muinaisen Egyptin kielessä Egyptiä maana kutsuttiin ”mustaksi maaksi” (ts. hedelmälliseksi, vrt. aavikko) termillä ”kmt”, koptikisi ”kmi” (vokalisointi epäselvä, egyptologit laittavat väliin useimmiten e-kirjaimen eli ”kemet”).
   Y.t.
   Mia Rikala
   seuran sihteeri

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.